e-PŁATNOŚCI    
Strona główna Dodaj do Ulubionych Napisz do autora
 
   
Polecane serwisy Forum Archiwum  
 
 
Sklepy internetowe Aukcje internetowe FAQ, czyli odpowiedzi na bardzo ważne pytania eBay Bezpieczeństwo Wirtualne płatności Karty wirtualne
 
   
Archium - Wirtualne Płatności - Serwisy zlikwidowane  
 

SPIS TREŚCI:
BillPoint.com
PayingFast.com
c2it.com
PayBox.de
BidPay.com
W ciągu kilku lat zaszły spore zmiany w segmencie wirtualnych płatności. Z różnych względów część serwisów nie wytrzymała próby czasu. Zostały wchłonięte przez większe serwisy lub upadły.

Poniżej przedstawiam opisy najciekawszych lub swego czasu bardzo popularnych serwisów...


BillPoint.com 1. BillPoint.com [ SERWIS ZOSTAŁ ZLIKWIDOWANY ]
Właścicielem serwisu jest eBay, dlatego BillPoint stał się oficjalnym sposobem płacenia na jego aukcjach ("eBay Payments"). Akceptują go również niektóre sklepy internetowe. System jest jednak mniej popularny od PayPal'a.
Aby się zarejestrować trzeba być użytkownikiem eBay'a. Co ciekawe BillPoint jest oficjalnie dostępny dla Polaków. Jesteśmy jedną z 40-u kilku nacji, które dostąpiły tego zaszczytu :-). Istnieje małe ograniczenie - możemy jedynie wysyłać pieniądze. Przyjmowanie płatności jest dostępne wyłącznie dla obywateli Kanady i USA

Podobnie jak w serwisie PayPal wysyłka pieniędzy jest darmowa. Koszty ponosi wyłącznie odbiorca.

BilPoint dla Polaków: Tak, ale... w związku z przejęciem przez eBay serwisu PayPal, BillPoint przestał działać w styczniu 2003 roku.

2. PayingFast.com [ SERWIS ZOSTAŁ ZLIKWIDOWANY ]
PayingFast.com
Serwis stanowi bezpośrednią konkurencję dla BidPay. Sposób działania jest niemal identyczny z tą różnicą, że PayingFast wykorzystuje Travelers Express International Money Orders (Travelers Express / MoneyGram). Podobnie jak w BidPay, Polska znajduje się na liście obsługiwanych państw.
Rejestracja w serwisie następuje podczas pierwszej płatności. Można płacić za aukcje internetowe (do 500 USD) lub regulować inne zobowiązania (do 75 USD). Przesłanie od 1 do 20 USD kosztuje 2,99 USD, przesłanie od 20 do 100 USD to wydatek 4,79 USD. Kwota wyższa objęta jest prowizją 4,79 USD + 2,25% wysyłanej kwoty. Koszty ponosi osoba wysyłająca pieniądze.

PayingFast dla Polaków: Polska jest na liście obsługiwanych krajów. A raczej była. Serwis przestał działać w marcu 2004 roku. Został wystawiony na sprzedaż na ebay'u.


3. c2it.com [ SERWIS ZOSTAŁ ZLIKWIDOWANY ]
Popularny serwis należący do Citibank. Umożliwia bezpłatny transfer pieniędzy między użytkownikami mieszkającymi w USA oraz przekazy do ponad 100 krajów świata za stałą opłatę 20 USD. Jest tylko jedno "ale"... c2it jest przeznaczony wyłącznie dla obywateli amerykańskich.

c2it dla Polaków: Nie... i nawet nie dlatego, że przestał działać w listopadzie 2003 roku. W swojej strategii zarządzajacy serwisem zupełnie pominęli szybko rozwijający się rynek płatności za aukcje, za co zapłacili najwyższą cenę.
Do góry          

4. PayBox.de lub PayBox.co.uk [ SERWIS ZOSTAŁ ZLIKWIDOWANY ]
PayBox.de
Od dawna mówi się, że w niedalekiej przyszłości telefony będą służyły do realizowania płatności. Zakupy w sklepach i internecie, przelewy pieniędzy do znajomych, a nawet opłacanie przejazdu taksówką z komórki... ? Brzmi jak science-fiction. Dzięki PayBox można to zrobić już teraz. Niestety... pod warunkiem, że mieszkamy w Niemczech, Austrii, Szwecji, Hiszpanii lub Wielkiej Brytanii, posiadamy konto w tamtejszym banku i komórkę.
Wszystkie transakcje realizowane są przy użyciu telefonu komórkowego i polecenia zapłaty (w skrócie PZ, patrz tabelka). Ustanowienie PZ jest związane z wypełnieniem odpowiedniej aplikacji dostarczanej tradycyjną pocztą przez PayBox. Oczywiście obieg papierowych dokumentów wydłuża proces rejestracji.
Kiedy formalnościom stanie się zadość...
... aby przesłać komuś pieniądze należy zadzwonić na wskazany numer, wprowadzić kwotę przekazu i numer telefonu odbiorcy. Autoryzacja transakcji odbywa się poprzez wprowadzenie odpowiedniego PIN'u. Pieniądze są automatycznie pobierane z naszego rachunku bankowego poprzez PZ. Odbiorca pieniędzy otrzymuje SMS'a i/lub email o nadejściu środków. Jeżeli nie jest użytkownikiem PayBox musi się zarejestrować.
... aby zapłacić za zakupy w sklepie internetowym wybieramy PayBox jako metodę płatności. Kupujący otrzymuje telefon z prośbą o autoryzację transakcji swoim PIN'em (podana jest nazwa sprzedawcy i kwota). Pieniądze są automatycznie pobierane z rachunku bankowego kupującego poprzez PZ. Obie strony otrzymują informacje o transakcji via SMS / email.
... aby zapłacić w tradycyjnych sklepach lub np. za taxówkę, sprzedawca lub osoba oferująca usługę (taksówkarz) musi zadzwonić na numer telefonu przeznaczony dla sprzedawców. Wprowadza numer telefonu kupującego i kwotę transakcji. Kupujący otrzymuje telefon z informacją o taksówkarzu, kwocie transakcji i prośbę autoryzacji transakcji swoim PIN'em. Po akceptacji pieniądze są automatycznie pobierane z rachunku bankowego poprzez PZ. Obie strony otrzymują informacje o transakcji via SMS / email.

Polecenie zapłaty (ang. direct debit) to nowoczesna forma regulowania powtarzających się płatności np. rachunków za telefon, gaz, itd. Może być również wykorzystana do płacenia za zakupy innych towarów lub usług. W przeciwieństwie do przelewu bankowego lub zlecenia stałego polecenie zapłaty jest transakcją inicjowaną przez wierzyciela. W dniu płatności wierzyciel wysyła drogą elektroniczną polecenie wykonania zapłaty za towar/usługę, które jest realizowane przez bank bezpośrednio z rachunku bankowego dłużnika. Przepisy obowiązujące w Polsce dają dłużnikowi prawo do odwołania każdej zrealizowanej płatności bez podania przyczyny. Dłużnik ma na to 30 dni.
Parę słów o kosztach. Roczny abonament za korzystanie z serwisu to 9,50 euro (Niemcy) lub 9,99 funtów (Wielka Brytania). W pozostałych krajach opłaty są podobne. W ramach abonamentu wszystkie transakcje w danym kraju są bezpłatne. W przypadku transakcji z kontrahentami mieszkającymi w innych krajach, przelew środków kosztuje odpowiednio 1,50 euro lub 1 funta.... czyli kilkanaście razy mniej niż międzynarodowy przelew bankowy ! Dodatkowo PayBox oferuje atrakcyjne systemy partnerskie.

Niemiecka wersja serwisu powstała w maju 2000 roku. Po dwóch latach działania PayBox ma 750.000 użytkowników w pięciu krajach Europy. W tej chwili jest niekwestionowanym liderem mPłatności. Jest.... a w zasadzie był :-(((. 23 stycznia 2003 roku odziały PayBox z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Szwecji zawiesiły swoją działalność. Dotychczasowa działalność będzie kontynuowana jedynie w Austrii. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy było wyjście ze spółki głównego udziałowca i partnera serwisu: Deutsche Bank'u. W tej chwili PayBox będzie się koncentrował na rozwiązaniach typu B2B (business to business).

PayBox dla Polaków: Nie


5. BidPay.com [ SERWIS ZOSTAŁ ZLIKWIDOWANY 31.12.2005]
BidPay.com
Serwis powiązany z Western Union - największą na świecie firmą zajmującą się międzynarodowymi przekazami pieniężnymi (ang. money order). BidPay umożliwia dokonywanie płatności za towary wygrane za pomocą kilku popularnych serwisów aukcyjnych. Oficjalnie można płacić wyłącznie za aukcje. Rejestracja następuje przy okazji pierwszej transakcji. Realizacja płatności wygląda trochę inaczej niż w przypadku PayPal. Po podaniu szczegółowych danych o wygranej aukcji oraz adresu sprzedawcy, BidPay wysyła mu przekaz Western Union Money Order. Wysyłka następuje nie później niż po 24 godzinach od złożenia dyspozycji. Wcześniej pieniądze zostają ściągnięte z naszej karty płatniczej. W razie zaginięcia przekazu, po zgłoszeniu tego faktu, wysyłany jest duplikat. W każdej chwili jesteśmy w stanie sprawdzić co się dzieje z wysłanym przekazem.
Przesłanie od 1 do 10 USD kosztuje 1,95 USD.
Przesłanie od 11 do 30 USD kosztuje 2,95 USD.
Przesłanie od 31 do 50 USD kosztuje 3,95 USD.
Przesłanie od 51 do 100 USD kosztuje 4,95 USD.
Kwota wyższa (do 1000 USD) objęta jest prowizją około 5 USD + 2.25% wysyłanej kwoty. Koszty ponosi osoba wysyłająca pieniądze.

BidPay jest najtańszym sposobem przesłania pieniędzy przekazem Money Order. Jeżeli skorzystamy z usług agenta Western Union za przekaz zapłacimy przynajmniej 4 razy więcej.

UWAGA ! Od początku sierpnia 2004 BidPay nie akceptuje kart z rodziny MasterCard. Można używać wyłącznie kart ze znaczkiem Visa lub American Express.

BidPay dla Polaków: Polska była na liście obsługiwanych krajów. Niestety BidPay przestał działać 31 grudnia 2005 roku W tym momencie działalność serwisu jest kontynuowana, ale na innych zasadach niż opisane powyżej.

Do góry          

Autor e-Płatności nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o informacje zamieszczone w serwisie.
Wszelkie symbole i znaki towarowe należą do ich prawnych właścicieli. Zostały zamieszczone w serwisie wyłącznie w celach informacyjnych.