e-PŁATNOŚCI    
Strona główna Dodaj do Ulubionych Napisz do autora
 
   
Polecane serwisy Forum Archiwum  
 
 
Sklepy internetowe Aukcje internetowe FAQ, czyli odpowiedzi na bardzo ważne pytania eBay Bezpieczeństwo Wirtualne płatności Karty wirtualne
 
   
Wirtualne Płatności  
 

SPIS TREŚCI:
Wprowadzenie
PayPal.com
MoneyBookers.com
PayMate.com.au
NoChex.co.uk
Ranking popularności
Serwisy zlikwidowane
W związku z szybkim rozwojem aukcji internetowych ogromną popularnością cieszą się systemy do wirtualnych płatności (mikropłatności). Oferowane przez nie internetowe przekazy pieniężne rozwiązały problem płatności P2P (person to person). Wcześniej rozliczenia między osobami fizycznymi były utrudnione. Przyczyną był brak możliwości użycia kart płatniczych oraz wysokie koszty i długie terminy realizacji tradycyjnych metod płatności (czeki, przelewy). Systemy do płatności wirtualnych skutecznie wypełniły powstałą lukę.

Zasada działania serwisów jest bardzo prosta. Osoba chcąca wysłać pieniądze musi zarejestrować się w systemie. Nie musi zasilać "konta" pieniędzmi. Podaje jedynie dane karty płatniczej, która będzie obciążana kwotami przekazów pieniężnych.
Złożenie dyspozycji przelewu środków wiąże się z podaniem kwoty przekazu oraz adresu email osoby, do której chcemy przesłać pieniądze. Jeżeli odbiorca jest zarejestrowanym użytkownikiem sytemu, następuje natychmiastowe przeksięgowanie pieniędzy na jego rachunek. Jeżeli nie jest zarejestrowany, otrzymuje emaila z informacją o przekazie pieniężnym i zachętą do założenia konta.
Otrzymane środki można przelać na konto bankowe lub otrzymać je w formie czeku. Istnieje też trzecia możliwość. Posiadane środki można wykorzystać do płacenia innym użytkownikom systemu lub w sklepach akceptujących tę formę płatności.

Systemy do wirtualnych płatności mają wiele zalet. Przede wszystkim eliminują z obrotu gotówkę. Są łatwo dostępne i tanie (dla osób wysyłających pieniądze najczęściej bezpłatne). Dzięki nim odległość dzieląca uczestników transakcji nie ma żadnego znaczenia. Przekazanie pieniędzy trwa sekundy. Systemy do wirtualnych płatności możemy wykorzystać do płacenia na aukcjach oraz w sporej części sklepów internetowych. Są idealnym rozwiązaniem do prywatnych rozliczeń. Nie ma problemu ze zwrotem pożyczki koledze w Hiszpanii, czy przesłaniem pieniędzy naszej biedniejszej rodzinie w USA lub Niemczech :-). W tej chwili możemy płacić nie ruszając się z domu.... szybciej, taniej, z pominięciem banku.

Do niedawna użytkownikami systemów mogli być tylko Amerykanie. Obecnie liczba obsługiwanych krajów rośnie z miesiąca na miesiąc. Niektóre serwisy akceptują również Polskę.

Przyjrzyjmy się najbardziej znanym serwisom do wirtualnych płatności....
Do góry          
1. PayPal.com
PayPal.com
Najbardziej znany i najpopularniejszy. Od połowy 2002 roku właścicielem serwisu jest eBay. PayPal ma ponad 100 milionów użytkowników w 190 krajach. Od czerwca 2005 roku serwis jest dostępny również dla Polaków. Od października 2006 roku możemy korzystać z pełnej funkcjonalności serwisu (chodzi przede wszystkim o przyjmowanie płatności).

Obsługa płatności w PayPal jest banalna. Wystarczy podać adres emailowy odbiorcy przekazu pieniężnego. Wpisujemy odpowiednią kwotę, sprawdzamy podane informacje, potwierdzamy..... pieniążki wędrują do odbiorcy. Wszystko trwa sekundy. Nie płacimy przy tym żadnych prowizji. Niewielkie koszty ponosi wyłącznie osoba otrzymująca pieniądze (do 3,4% przesłanej kwoty + 1,35 PLN).

Zgromadzone środki można przelać na konto bankowe, bądź wykorzystać do płacenia na aukcjach internetowych eBay'a lub w ponad 40.000 sklepów akceptujących ten rodzaj płatności.

PayPal dla Polaków: Polska jest na liście obsługiwanych krajów (wysyłanie i otrzymywanie pieniędzy). Brak przeciwwskazań do korzystania z serwisu*. POLECAM !

* - Spore problemy z PayPal'em mają m.in. Amerykanie. Polecam lekturę serwisów: PayPalWarning.com i PayPalSucks.com.


2. MoneyBookers.com
MoneyBookers.com
Brytyjski serwis umożliwiający "przesyłanie" pieniędzy mailem. W przeciwieństwie do innych systemów tego typu, MoneyBookers nie ogranicza dostępu do swoich usług. Obsługuje użytkowników ze wszystkich krajów świata.
Zasilenie konta w MoneyBookers za pomocą przelewu bankowego jest bezpłatne. Ta sama operacja wykonana kartą płatniczą wiąże się z prowizją w wysokości 1,9%. Przesłanie pieniędzy do innego użytkownika kosztuje 1,00% kwoty przekazu (nie więcej niż 0,50 EURO).

MoneyBookers współpracuje z lokalnymi systemami bankowymi ponad 30 krajów, głównie Europy. Dzięki temu ich mieszkańcy ponoszą mniejsze koszty przy zasilaniu konta oraz wypłacaniu środków z MoneyBookers. Również Polacy mają taką możliwość. Aby zasilić swoje konto w systemie wystarczy zrobić przelew krajowy na odpowiednie konto w BRE Bank SA. Pieniądze zostaną zaksięgowane w MoneyBookers w ciągu 2-5 dni.
Środki zebrane w MoneyBookers mogą zostać wypłacone m.in. czekiem bądź przelane na nasze konto w banku.

Wygląda bardzo zachęcająco. Barierą jest wciąż mała popularność serwisu. MoneyBookers istnieje od początku kwietnia 2002, więc jeszcze wszystko może się zdarzyć.

MoneyBookers dla Polaków: Polska jest na liście obsługiwanych krajów. Brak przeciwwskazań do korzystania z serwisu.


3. PayMate.com.au
PayMate.com.au
PayMate obsługuje australijskich sprzedawców i kupujących z około 40 krajów, w tym z Polski. To typowy serwis do wirtualnych płatności za pośrednictwem kart płatniczych... wystarczy podać adres emailowy odbiorcy przekazu pieniężnego. Kupujący mogą bezpłatnie zarejestrować się w serwisie bądź korzystać z PayMate Express (płatność bez rejestrowania się, za każdym razem trzeba podać dane karty płatniczej).
PayMate jest bardzo popularny na australijskim eBay'u.
Przesłanie pieniędzy kosztuje AU$ 0,50 + 3,0% wartości transakcji. Koszty ponosi osoba wysyłająca pieniądze.
AU$ (dolar australijski) = ok. 2,40 PLN

PayMate dla Polaków: Polska jest na liście obsługiwanych krajów. Brak przeciwwskazań do korzystania z serwisu. POLECAM !


4. NoChex.co.uk
NoChex.co.uk
Najpopularniejszy brytyjski serwis do płatności w internecie. Działa na podobnej zasadzie co PayPal z tą różnicą, że konto w NoChex można załadować wyłącznie kartami debetowymi wydanymi przez brytyjskie banki.
Serwis nie pobiera opłat za zasilenie konta oraz przesyłanie pieniędzy innym użytkownikom. Odpłatne jest otrzymanie środków (20 pensów + 2,9% kwoty) oraz przekazanie środków na konto w banku.

NoChex dla Polaków: Polacy mogą korzystać z NoChex pod warunkiem posiadania odpowiedniej karty debetowej wydanej przez brytyjski bank.

Do góry          


RANKING POPULARNOŚCI SERWISÓW DO WIRTUALNYCH PŁATNOŚCI
Jednym z głównych czynników, które decydują o użyteczności danego serwisu, jest jego popularność. A dokładniej liczba użytkowników, którzy akceptują dany serwis. Bez odpowiedniej liczby użytkowników nawet najlepszy serwis do niczego się nie przyda.
Poniższa tabela prezentuje wyniki moich poszukiwań. Badaniu poddałem największy serwis aukcyjny na świecie - eBay.com. Aukcje przeszukiwałem pod kątem występowania nazwy danego serwisu do wirtualnych płatności ("paypal", "bidpay", "moneybookers", itd.). Przedstawione wyniki mogą odbiegać od rzeczywistej liczby aukcji, na których akceptuje się daną formę zapłaty. Chciałem jednak pokazać pewne relacje, a nie dokładne statystyki.

  eBay.com eBay.co.uk eBay.de eBay.com.au
PayPal.com > 6.000.000 b.d. b.d. b.d.
BidPay.com (4) > 1.000.000* 39.808(1) 4.223(1) 8.838(1)
MoneyBookers.com 2.777 150 267 6
PayMate.com.au 13.752 18 16 13.279
NoChex.co.uk 72.400 71.348 14 0
c2it.com (3) 174.171 83 66 24
PayingFast.com (3) 86.892 1.636 78 228
PayBox.de (3) 29.830 222 26.778 111
Liczba aukcji w serwisie > 8.000.000(2) > 640.000(2) > 3.000.000(2) > 124.000(2)
Dane z pierwszego tygodnia stycznia 2003
Powyższa tabela prezentuje liczbę aukcji, na których występuje nazwa danego serwisu do wirtualnych płatności. Przedstawione wyniki odbiegają od rzeczywistej liczby aukcji, na których akceptuje się daną formę zapłaty. Różnice wynikają m.in. z tego, że część sprzedawców nie umieszcza nazwy akceptowanych serwisów, a jedynie graficzne logo. Wyszukiwarka pomijała takie aukcje. Z drugiej strony zaliczała na plus np. "no paypal acepted". Chciałem jednak pokazać pewne relacje, a nie dokładne statystyki.
(1) - wartości bardzo zaniżone. Duża część sprzedawców nie wskazuje co prawda BidPay'a, ale akceptuje Western Union Money Orders. To w zasadzie to samo. Dodatkowo część sprzedawców oficjalnie nie akceptuje BidPay'a, bo realizacja Money Order wiąże się w ich kraju z prowizją. Jeżeli zgodzimy się pokryć tą opłatę, nie ma problemu z płatnością przez BidPay.
(2) - w tym samym okresie na Allegro.pl odbywały się licytacje ponad 193.000 przedmiotów.
(3) - serwisy, które zostały zlikwidowane po styczniu 2003 roku.
(4) - serwis został zlikwidowany pod koniec 2005 roku.

Do góry          
SERWISY, KTÓRE ZOSTAŁY ZLIKWIDOWANE
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy zaszły spore zmiany w segmencie wirtualnych płatności. Z różnych względów część serwisów nie wytrzymała próby czasu. Zostały wchłonięte przez większe firmy lub upadły. Dalej...



Autor e-Płatności nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o informacje zamieszczone w serwisie.
Wszelkie symbole i znaki towarowe należą do ich prawnych właścicieli. Zostały zamieszczone w serwisie wyłącznie w celach informacyjnych.