e-PŁATNOŚCI    
Strona główna Dodaj do Ulubionych Napisz do autora
 
   
Polecane serwisy Forum Archiwum  
 
 
Sklepy internetowe Aukcje internetowe FAQ, czyli odpowiedzi na bardzo ważne pytania eBay Bezpieczeństwo Wirtualne płatności Karty wirtualne
 
   
Bezpieczeństwo - Nie daj się oszukać !  
 
Nie daj się oszukać !Nie daj się oszukać !
Wstęp    Phishing na eBay    Ciekawa propozycja od sprzedawcy    Western Union Money Transfer i oszuści    Zweryfikowany agent eBay'a
Polecany escrow.com ?    Uwaga na BidPay    Inne scenariusze oszustw                Bezpieczeństwo transakcji internetowych
Nie daj się oszukać !
[22.06.2006] Kolejny aukcyjny oszust

Niedawno część użytkowników Allegro padło ofiarą kolejnego oszusta aukcyjnego - "Wzwz1". Co mogą zrobić poszkodowani ? Użytkownik, o którym mowa, zarejestrował się w marcu bieżącego roku. Szybko zaczął zbierać komentarze zarówno za drobiazgi (doładowania i startery telefoniczne, kable zasilające), jak i "poważniejsze" towary (płyty główne, procesory, telefony komórkowe, a nawet aparat cyfrowy).

Uzbierawszy ponad setkę komentarzy nagle wystawił znacznie większą ofertę niż do tej pory. O ile jednak poprzednie transakcje zostały sfinalizowane, tym razem "Wzwz1" nie kwapił się z dokańczaniem transakcji.

Przeciwnie - z tego co twierdzą oszukani wyłączył telefon, przestał odpowiadać na e-maile, nadal jednak wystawiał nowe aukcje. Pierwszy negatywny komentarz pojawił się na karcie użytkownika 9 czerwca, kolejne posypały się już lawinowo.

Będą odszkodowania

Do osób, które licytowały na aukcjach oszusta, Allegro rozesłało apel o wstrzymanie się z wpłatą pieniędzy. Niestety dla wielu osób było już za późno. Ci, którzy wysłali wpłaty mogą jednak skorzystać z Programu Ochrony Kupujących (POK), do czego zachęcają również pracownicy Allegro.

Korzystając z POK można odzyskać do 300 PLN (obecnie 500 PLN, przyp. P.D., 16.07.2007) pod warunkiem spełnienia kilku warunków. Najważniejsze z nich to:

  • wartość zakupionego towaru musi wynosić co najmniej 50 PLN
  • należy złożyć zawiadomienie o przestępstwie
Część poszkodowanych zgłasza jednak obawy, iż część aukcji "Wzwz1" została usunięta z serwisu, co może utrudnić dochodzenie swoich praw.

- Po usunięciu przedmiotu przez serwis Allegro, opis aukcji oraz historia składanych ofert jest zabezpieczany i przesuwany do archiwum - rozwiewa obawy Bartek Szambelan, rzecznik Allegro - Składając zawiadomienie w jednostce Policji, opis aukcji nie jest niezbędny, z powodzeniem wystarczy zeznanie poszkodowanego poparte wydrukiem e-maila z informacją o zakończeniu aukcji, kwocie zakupu oraz potwierdzeniem dokonania wpłaty. Jeśli jednak opis aukcji okaże się niezbędny w trakcie postępowania, przekażemy go w odpowiedzi na zapytanie organów ścigania/sądów.

Poszkodowani wyrażają również obawę, iż ich zdaniem dyżurni w niektórych komendach bagatelizują zgłoszenia dotyczące oszustw aukcyjnych. W takich sytuacjach należy po prostu... upierać się przy zgłoszeniu. Oszustwo jest bowiem jak najbardziej ścigane według polskiego prawa.

Czy oszust pozostanie bezkarny ?

Niekoniecznie. Jeden z użytkowników usenetowej grupy alt.pl.allegro twierdzi, iż "Wzwz1" póki na e-maile odpisywał korzystał z połączenia modemowego TPSA.

Warto pamiętać, iż w wielu podobnych przypadkach (niestety nie wszystkich) oszuści zaczynają się wywiązywać ze zobowiązań po samym ostrzeżeniu, że sprawa może zostać zgłoszona na policję (szczególnie na drobnych krętaczy działa to mobilizująco).

Źródło: Dziennik Internautów

 
Nie daj się oszukać !Nie daj się oszukać !
Wstęp    Phishing na eBay    Ciekawa propozycja od sprzedawcy    Western Union Money Transfer i oszuści    Zweryfikowany agent eBay'a
Polecany escrow.com ?    Uwaga na BidPay    Inne scenariusze oszustw                Bezpieczeństwo transakcji internetowych
Nie daj się oszukać !


Autor e-Płatności nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o informacje zamieszczone w serwisie.
Wszelkie symbole i znaki towarowe należą do ich prawnych właścicieli. Zostały zamieszczone w serwisie wyłącznie w celach informacyjnych.