e-PŁATNOŚCI    
Strona główna Dodaj do Ulubionych Napisz do autora
 
   
Polecane serwisy Forum Archiwum  
 
 
Sklepy internetowe Aukcje internetowe FAQ, czyli odpowiedzi na bardzo ważne pytania eBay Bezpieczeństwo Wirtualne płatności Karty wirtualne
 
   
Bezpieczeństwo - Nie daj się oszukać !  
 
Nie daj się oszukać !Nie daj się oszukać !
Wstęp    Phishing na eBay    Ciekawa propozycja od sprzedawcy    Western Union Money Transfer i oszuści    Zweryfikowany agent eBay'a
Polecany escrow.com ?    Uwaga na BidPay    Inne scenariusze oszustw                Bezpieczeństwo transakcji internetowych
Nie daj się oszukać !
[28.03.2006] Dzięki trojanom przejęli konta

Policjanci z Olsztyna i Elbląga zatrzymali kilka osób podejrzanych o przejęcie kont około 70 użytkowników Allegro i oszukanie ponad 350 aukcjonerów na sumę co najmniej 37 tys. PLN - poinformowała Komenda Główna Policji.

Przestępcy zastosowali w tym przypadku wyrafinowany sposób na zdobycie danych swoich ofiar. Najpierw brali udział w legalnej aukcji, najczęściej jako kupujący. W podziękowaniu za udaną aukcję późniejszym pokrzywdzonym wysyłali różne programy np. do oglądania telewizji przez internet - donosi policja.

Aplikacje te w rzeczywistości były trojanami z funkcjami keyloggera (czyli monitorujące co użytkownik wpisuje w komputerze). To pozwalało na przejęcie kont Allegro, skrzynek mailowych i uzyskiwanie internetowego dostępu do kont bankowych.

Na przejętych kontach oszuści wystawiali liczne aukcje tanich drobnych przedmiotów - co usypiało czujność kupujących. Najczęściej były to doładowania telefonów komórkowych pre-paid lub inne drobne i stosunkowo tanie przedmioty, takie jak filmy fotograficzne, nożyki do golenia lub akumulatorki - czytamy w komunikacie policji.

Kupującym oszuści wskazywali konta założone na nieprawdziwe dane (z kradzionych lub zagubionych dowodów osobistych) lub dane bezrobotnych wynajętych do założenia rachunku bankowego i przekazania karty płatniczej (tzw. "słupów").

Jak donosi policja, w pewnym momencie swojej działalności na platformie aukcyjnej sprawcy poczuli się na tyle swobodnie i pewnie, że nie wystawiali już aukcji na przejętych kontach, tylko grozili i szantażowali pokrzywdzonych, którym przejęli konta. Osoba pokrzywdzona miała dwie możliwości rozwiązania problemu "metodą bezbolesną lub bolesną". Metoda bezbolesna polegała na tym, że ofiara doładowywała telefony komórkowe pre-paid na kwotę 150 zł każdy i wówczas konto było jej zwracane. Metoda bolesna polegała natomiast na tym, że jeżeli ofiara nie spełniała warunków szantażystów, jej konto było zawieszone. Oszuści straszyli też ofiarę, że będzie miała kłopoty z tytułu nieuczciwych aukcji przeprowadzonych na jej koncie.

Przestępcy, logując się na przejętych kontach, próbowali oczywiście ukryć swoją tożsamość, czy miejsca skąd działają. W tym celu korzystali m.in. z anonimowych serwerów proxy, umieszczonych praktycznie na całym świecie, np. w Pakistanie, Brazylii, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Etiopii. Na szczęście takie działanie już nie zapewnia całkowitej anonimowości i policja ustaliła dane prawdziwych komputerów oraz dane ich użytkowników.

Ze sprawy tej wynika istotny, acz często bagatelizowany wniosek. Zawsze warto przeskanować programem antywirusowym pliki wykonywalne (exe) uzyskane z niepewnego źródła lub... od znajomych (nawet tych zaufanych - którzy mogli przecież zainfekować swój komputer bez swej wiedzy).

Warto też pamiętać o innej sprawie. Powszechnie panuje przekonanie, iż aby zgłosić sprawę oszustwa aukcyjnego musi zostać przekroczona określona kwota, na jaką ktoś naciąga poszkodowanych. W rzeczywistości nawet przy licytacji za parę złotych można zgłosić sprawę o oszustwo.

Wreszcie nawet przy drobnych zakupach u sprzedawców z wieloma punktami nie zaszkodzi sprawdzić czy w danej chwili nie dzieje się coś dziwnego z ich kontami (wystarczy kliknąć na ich nazwę użytkownika).

Źródło: Dziennik Internautów

 
Nie daj się oszukać !Nie daj się oszukać !
Wstęp    Phishing na eBay    Ciekawa propozycja od sprzedawcy    Western Union Money Transfer i oszuści    Zweryfikowany agent eBay'a
Polecany escrow.com ?    Uwaga na BidPay    Inne scenariusze oszustw                Bezpieczeństwo transakcji internetowych
Nie daj się oszukać !


Autor e-Płatności nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o informacje zamieszczone w serwisie.
Wszelkie symbole i znaki towarowe należą do ich prawnych właścicieli. Zostały zamieszczone w serwisie wyłącznie w celach informacyjnych.