e-PŁATNOŚCI    
Strona główna Dodaj do Ulubionych Napisz do autora
 
   
Polecane serwisy Forum Archiwum  
 
 
Sklepy internetowe Aukcje internetowe FAQ, czyli odpowiedzi na bardzo ważne pytania eBay Bezpieczeństwo Wirtualne płatności Karty wirtualne
 
   
Sprzedaż na eBay  
 

REJESTRACJA W EBAY.COM JAKO SPRZEDAWCA
Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest rejestracja jako Sprzedawca. eBay nie pobiera z tego tytułu żadnej opłaty. Na stronie głównej serwisu klikamy opcję "Sell", po czym logujemy się na konto w eBay.

Jeżeli zalogowaliśmy się już wcześniej, na stronie głównej konta ("My eBay") klikamy opcję "Start Selling!". W tym momencie musimy podać dane naszej karty płatniczej. Zaznaczamy opcję "I would like to use this credit card to pay seller fees.", jeżeli karta ma być obciążana prowizjami za wystawianie i sprzedaż towarów na eBay (zalecane).
Jeżeli karta została pomyślnie zautoryzowana, w ciągu kilkunastu godzin będziemy mogli zacząć wystawiać przedmioty na licytację.

Rejestracji na eBay można dokonać również w polskiej wersji serwisu.

WYSTAWIAMY PRZEDMIOTY NA AUKCJĘ
Nie będę opisywał w jaki sposób wystawia się przedmioty, bo wygląda to podobnie jak na Allegro. W razie wątpliwości polecam odpowiedni dział Help'u oraz specjalną prezentację multimedialną.

Zwrócę uwagę na jedną rzecz: rynek docelowy. Trzeba się zastanowić na jakiego klienta/rynek się nastawiamy. Czy chcemy sprzedawać Niemcom, mieszkańcom Europy, czy Amerykanom ? A może wszystkim ? Decyzja zależy w dużej mierze od rodzaju przedmiotów, które chcemy sprzedawać, naszej znajomości języków, itd.

Po pierwsze trzeba zdecydować na jakim eBay'u wystawiamy przedmiot (język opisu przedmiotu) i jaka będzie waluta aukcji.
Po drugie należy wskazać gdzie możemy wysłać sprzedany przedmiot. Można wybrać jeden kraj lub kontynent, kilka państw lub kontynentów. Jeżeli nie chcemy ograniczać dostępu do naszych przedmiotów, wskazujemy wysyłkę na cały świat (ang.: "Ships to: Worldwide" lub "Post to: Worldwide", niem.: "Versand nach: Weltweit").
Ma to o tyle istotne znaczenie, że decyduje kto będzie mógł oglądać naszą aukcję. Jeżeli zdecydujemy, że przedmiot wysyłamy wyłącznie do Niemiec, tylko użytkownicy eBay.de będą mieli dostęp do aukcji. Wskazanie Europy spowoduje z kolei, że użytkownicy amerykańskiego eBay nie znajdą naszej aukcji. Natomiast po wybraniu całego świata aukcja będzie dostępna dla wszystkich użytkowników eBay (wyjątek stanowią aukcje wystawione na niemieckim eBay - patrz tabelka poniżej).
Do góry          

Gdzie będzie widoczny wystawiony przedmiot:
Przedmiot wystawiony na: Opcja "Ships to:" / "Versand nach:" eBay.com eBay.de eBay.co.uk
eBay.com Worldwide
(cały świat)
Tak Tak Tak
United States
(tylko USA)
Tak Nie Nie

eBay.de Weltweit
(cały świat)
Nie Tak Tak
Europa
(tylko Europa)
Nie Tak Tak
Deutschland
(tylko Niemcy)
Nie Tak Nie

eBay.co.uk Worldwide
(cały świat)
Tak Tak Tak
Europa
(tylko Europa)
Nie Tak Tak
United Kingdom
(tylko Wielka Brytania)
Nie Nie Tak


Na koniec, nie mniej istotna sprawa - czas wystawienia i zakończenia aukcji. Sprzedającemu powinno zależeć, aby jego aukcja dotarła do jak największej liczby internautów. Każdy z nich jest potencjalnym kupującym. Im więcej odwiedzających, tym wyższa możliwa do uzyskania cena przedmiotu. A o to przecież chodzi.
Należy tak dobierać czas wystawienia aukcji i jej trwania, aby licytacja kończyła się w "szczycie" ruchu w internecie. Najlepiej późnym popołudniem lub wieczorem.

Sprawdź czy w momencie kończenia aukcji internauci nie będą spać :) Przykładowo, wystawiając przedmiot na eBay.com przed południem polskiego czasu spowodujesz, że aukcja skończy się w nocy amerykańskiego czasu. Spróbuj ułatwić życie kupującym, a nie sobie.


San Francisco - czas eBay
Pacific Time
-9 godzin (w lecie)
-8 godzin (w zimie)

Nowy Jork
Eastern Time
-6 godzin (w lecie)
-5 godzin (w zimie)

Polska
 
 
 
Do góry          
Przydatne linki:
Porównanie godzin i pór dnia w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Polsce
Oficjalny czas eBay

ILE TO KOSZTUJE
System opłat stosowany przez eBay jest niemal identyczny jak w innych serwisach aukcyjnych. Serwis pobiera opłatę za wystawienie przedmiotu ("Insertion Fee"). Opłata jest uzależniona od ceny początkowej przedmiotu. Jeżeli przedmiot zostanie sprzedany, pobierana jest również prowizja stanowiąca określony procent ceny końcowej ("Final Value Fee"). Na amerykańskim i niemickim eBay wynosi ona aż 10% (dla porównania na Allegro 3-6%). Prowizje różnią się nieznacznie w zależności od serwisu, z którego korzystamy (patrz linki w tabelce poniżej).
Za bajery jak wyróżnienie przedmiotu, dodatkowe zdjęcia, opcja "Kup Teraz" ("Buy It Now") pobierane są dodatkowe opłaty.


AKCEPTOWANE SPOSOBY PŁATNOŚCI
W tym miejscu chciałbym się skupić na bodaj najistotniejszej sprawie - sposobie w jaki kupujący prześle nam pieniądze. Od momentu udostępnienia Polakom pełnej funkcjonalności systemu PayPal, życie stało się prostsze. Ale PayPal to nie wszystko. Kupującemu trzeba udostępnić kilka różnych sposobów płatności.

1. PayPal
Wystarczy otworzyć konto "osobiste" lub "specjalne", aby otrzymywać płatności od ponad 200 milionów użytkowników z całego świata. Więcej informacji na polskiej stronie PayPal.

2. Przelew zagraniczny
Jeden z najlepszych sposobów płatności dla kupujących z Europy. Niestety bezużyteczny, jeżeli przedmioty sprzedajemy Amerykanom. W USA dominuje obrót czekowy. Przelewy zagraniczne są tam bardzo drogie i mało popularne.

Dane, które należy przekazać kupującemu:
- nasze imię i nazwisko, adres,
- numer rachunku w formacie IBAN. Nie zapomnij o literkach "PL" przed numerem. Prawidłowo podany numer powinien wyglądać następująco: PL 11 2090 1024 1111 1107 4950 0091,
- kod SWIFT naszego banku (stosowną informację można uzyskać na infolinii lub w oddziale banku),
- nazwa i ewentualnie adres banku, w którym mamy konto.

Przyjęcie przelewu zagranicznego przez bank może się wiązać z dodatkową prowizją. Żadnych opłat nie nalicza mBank, Millennium, MultiBank i Bank BPH (jeżeli równowartość kwoty przekazu nie przekroczy 500 PLN). Zapłacimy za to w Bank BPH (dla przelewów, których kwota przekazu przekroczy 500 PLN), Fortisie, Inteligo, Nordea, Pekao SA i PKO BP SA. Dokładne koszty podane są w Tabeli Opłat i Prowizji każdego banku (minimum 10 PLN, średnio ok. 15-20 PLN). Mogą zostać naliczone także koszty banków pośredniczących. Kupujący powinien pokryć te koszty. Wysyłając przelew powinien zaznaczyć odpowiednią opcję kosztową (OUR). Szerzej o przelewach zagranicznych.

3. Pieniądze w kopercie
Do przyjęcia, jeżeli przesłana ma być mała kwota. W opisie przedmiotu należy napisać, że to kupujący ponosi ryzyko zagubienia pieniędzy w drodze do sprzedawcy.
Kupujący powinien odpowiednio zabezpieczyć banknoty wkładając je do wnętrza folderu, ulotki reklamowej lub do pudełka na płyty CD (np. między plastikiem na którym umieszczona jest płytka, a tylną okładką). Przesłanie pieniędzy powinno nastąpić wyłącznie listem poleconym (registered mail).

4. Western Union Money Transfer / Travelers Express Money Order (Money Gram)
Bardzo wygodna i bezpieczna forma płatności dla sprzedawcy (raczej tylko dla niego). Niestety jedna z najdroższych dla wysyłającego. Więcej o usłudze na mojej stronie w dziale Aukcje internetowe oraz na oficjalnych witrynach Western Union i MoneyGram.

5. Czek osobisty / Czek bankierski
Nie radzę przyjmować czeków osobistych (wydawane do konta bankowego). W ostateczności można akceptować czeki bankierskie (wystawione przez banki).
Aby otrzymać pieniądze, z czekiem należy udać się do banku. Realizacja czeku następuje standardowo poprzez inkaso. W takim przypadku czek jest wysyłany do banku-wystawcy. Pieniądze otrzymamy dopiero po przekazaniu środków z banku-wystawcy. Na pieniądze poczekamy więc od 4 do 6 tygodni. I to praktycznie dyskwalifikuje tę formę płatności. Nie radzę wysyłać towaru przed otrzymaniem pieniędzy. W obiegu jest mnóstwo czeków bez pokrycia (czek osobisty) lub wręcz podrobionych (czeki bankierskie).

Generalnie... nie polecam.

Jeżeli Twój bank nie chce skupić czeku lub przyjąć go do inkasa, udaj się z nim do Pekao SA lub Banku BPH. Nie trzeba mieć w nich konta.

KOSZTY PRZESYŁKI
W opisie przedmiotu dokładnie sprecyzuj wysokość kosztów wysyłki do różnych krajów/kontynentów - w zależności gdzie i komu sprzedajesz (np. dla Europy i USA). Koszty przesyłki możesz oszacować na podstawie wagi przedmiotu i danych ze strony Poczty Polskiej lub poszczególnych firm kurierskich: Szybka Paczka, Pocztex, Masterlink, Stolica, Siódemka, TNT, UPS, DHL (kolejność nie jest przypadkowa).

NA KONIEC
Pamiętaj o wystawieniu komentarza po zamknięciu transakcji.

Do góry          

Autor e-Płatności nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o informacje zamieszczone w serwisie.
Wszelkie symbole i znaki towarowe należą do ich prawnych właścicieli. Zostały zamieszczone w serwisie wyłącznie w celach informacyjnych.