e-PŁATNOŚCI    
Strona główna Dodaj do Ulubionych Napisz do autora
 
   
Polecane serwisy Forum Archiwum  
 
 
Sklepy internetowe Aukcje internetowe FAQ, czyli odpowiedzi na bardzo ważne pytania eBay Bezpieczeństwo Wirtualne płatności Karty wirtualne
 
   
Przydatne opcje na eBay  
 

Chcę Wam przedstawić kilka przydatnych opcji znalezionych w serwisie eBay. Czasami za sprawą jednego linka można rozwiązać poważny problem lub ułatwić korzystanie z serwisu. Czekam również na Wasze propozycje.

Korzystam z amerykańskiego i brytyjskiego eBay'a, więc w tekście koncentruje się na tych serwisach. Starałem się podawać także niemieckie nazwy opcji i odpowiednie linki do eBay.de.


REJESTRACJA
1. Brak maila z kodem weryfikującym adres pocztowy
Zdarza się, że po rejestracji na eBay, nie dochodzi list weryfikujący adres mailowy. Kiedy rejestrowałem się w serwisie miałem podobny problem. Było to bodajże pod koniec 2001 roku. Z Waszych listów wiem, że problem jest wciąż aktualny.
Winę ponoszą najprawdopodobniej agresywne filtry antyspamowe.

Odsyłam do odpowiedniego tekstu w pomocy serwisu. Po podaniu adresu mailowego, eBay jeszcze raz wyśle kod weryfikujący.
Jeżeli i to nie pomoże, pozostaje zmiana konta pocztowego lub rejestracja w innym serwisie eBay (np. brytyjskim).
Do góry          
EBAY A KWESTIA JĘZYKÓW
2. Zmiana języka korespondencji przychodzącej z eBay
Jeżeli zarejestrowałeś się na eBay.de, wszystkie maile przychodzące z serwisu będą w języku niemieckim. W przypadku rejestracji na eBay.com lub eBay.co.uk cała korespondencja jest w języku angielskim. Chodzi m.in. o potwierdzenia wzięcia udziału w licytacji, przebicia oferty i informacji o wygranych aukcjach. Domyślnego języka nie można zmienić w opcjach serwisu. Jedynym rozwiązaniem jest przeniesienie konta z jednego eBay'a na drugi:
- przeniesienie konta na eBay.com
- przeniesienie konta na eBay.de

Przejście na eBay.com jest możliwe tylko dla osób z amerykańskim adresem. W przypadku eBay.de adres musi być niemiecki, austriacki lub szwajcarski. Żeby przenieść konto trzeba tymczasowo zmienić kraj i adres zamieszania podany w eBay. Po przeniesieniu konta należy powrócić do właściwych ustawień. Proszę ostrożnie stosować tę opcję. Najlepiej wcześniej skonsultować się z pracownikami eBay.

3. Zmiana języka opisów aukcji, pomocy eBay, itd.
Aby dowiedzieć się jakie są warunki "obcojęzycznej" aukcji (zakładam, że znasz angielski) możesz zastosować mały trik. Po znalezieniu interesującego przedmiotu np. na niemieckim eBay'u zamień w adresie "eBay.de" na "eBay.com" lub "eBay.co.uk". Dzięki temu otrzymasz angielskie informacje o warunkach sprzedaży (opis przedmiotu pozostanie niemiecki):
http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=83793&item=3875458025&rd=1
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=83793&item=3875458025&rd=1


Podobny trik można stosować także na innych stronach serwisu, np. pomocy eBay:
http://pages.ebay.com/help/feedback/index.html
http://pages.ebay.de/help/feedback/index.html


4. Przydatne linki do słowników i translatorów
Babelfish.Altavista.com - tłumaczy wklejony tekst lub całe strony. Różne języki, brak polskiego.
Google.com - tłumaczy wklejony tekst lub całe strony. Różne języki, brak polskiego.
Worldlingo.com - tłumaczy wklejony tekst lub całe strony. Dostępne tłumaczenie kontekstowe. Różne języki, brak polskiego.
Porównanie translatorów dostępnych w internecie - miesięcznik CHIP 09/2003

Translate.pl - tłumaczy pojedyncze wyrazy i wklejony tekst (tylko z angielskiego na polski i z polskiego na angielski).
Tłumacz Onet.pl - słownik angielsko-polski, niemiecko-polski, francusko-polski oraz w odwrotną stronę.

Tłumaczenia generowane przez translatory pozostawiają wiele do życzenia. Dotyczy to szczególnie tłumaczeń na polski (wiadomo: "polska język, trudna język"). Jednak lepszy rydz niż nic :)
Do góry          
WYSZUKIWANIE:
5. Wyszukiwanie zaawansowane, użycie znaków specjalnych i operatorów logicznych
Znalezienie konkretnej rzeczy wśród prawie 20 milionów przedmiotów wystawionych na eBay.com może okazać się dość trudne. Do precyzyjnego wyszukiwania przydają się dodatkowe znaczniki lub operatory logiczne. Można je wykorzystać do zawężenia lub rozszerzania kwerendy (zapytania).

Wpisanie w wyszukiwarkę kilku wyrazów bez żadnego operatora spowoduje odnalezienie aukcji, których tytuły zawierają wszystkie z wymienionych słów. Możliwe jest także przeszukiwanie tytułów oraz opisów przedmiotów (eBay.com, eBay.co.uk: "Advanced Search" -> "Search title and description", eBay.de: "Erweiterte Suche" -> "Artikelbezeichnung und Beschreibung durchsuchen").

Użycie operatorów
" " (cudzysłów) - szukając dokładnej frazy złożonej z kilku wyrazów (np. tytułu książki) możemy zamknąć ją w cudzysłowie. eBay przeszuka swoje bazy po kątem występowania tych słów jako jednej całości.
* (gwiazdka) - zastępuje dowolny ciąg znaków. Przykładowo, wpisując mic* wyszukiwarka znajdzie wszystkie wyrazy zaczynające się na mic np. mic, microphone, itd. Niestety znajdzie również wyrazy, które nas nie interesują, tj. michael, mickey, itd. Gwiazdkę można stosować również w środku wyrazu. Opcja przydaje się, gdy nie znamy dokładnej pisowni wyrazu.
- (minus) - używając znaku "minus" przed wyrazem decydujesz, że podane słowo nie może wystąpić w tytule aukcji lub opisie przedmiotu. Wyszukiwarka pominie takie aukcje.
( ) (nawiasy) - parametr OR (lub). Wyszukuje aukcje, które zawierają przynajmniej jeden z wyrazów podanych w nawiasie (koniecznie oddzielone przecinkami, bez spacji). Np. kwerenda u2 (dvd,dvds,cd,cds,vhs) zwróci aukcje zawierające w tytule U2 i przynajmniej jeden z wymienionych dalej nośników.

Najlepsze efekty daje połączenie kilku znaków specjalnych i operatorów logicznych np.:
"fire walk with me" (soundtrack,ost,cd) - wyszuka aukcje ze ścieżką dźwiękową z filmu "Fire Walk With Me"
u2 -(dvd,dvds,cd,cds,vhs) - wyszuka aukcje przedmiotów związanych z zespołem U2 z pominięciem ich płyt i wydawnictw na DVD i VHS
Ferrari -F40 (1:24,1 24,1-24,1/24) - wyszuka aukcje modeli Ferrari z wyjątkiem F40 w skali 1:24. Nawias zawiera różne warianty pisowni skali. Aż tak dokładne rozróżnienie nie jest jednak potrzebne. Wystarczy wpisać 1:24 (lub np. 1-24), aby eBay wyszukał również inne warianty pisowni skali. Poprawiona kwerenda wygląda następująco: Ferrari -F40 1:24

Inne przykłady można znaleźć w pomocy eBay'a.
Do góry          
6. Favourite searches - powiadomienia o nowych aukcjach
eBay może wysyłać maile z informacją, że pojawiły się interesujące nas przedmioty. Zawiadomienia dotyczą aukcji zawierających w tytule słowo podane przez użytkownika, przedmiotów wystawionych przez wskazanego sprzedawcę lub pojawiające się w określonej kategorii. "Favourite searches" to bardzo przydatna opcja. Bez częstego wchodzenia na stronę eBay będziesz wiedział jakie przedmioty są wystawiane na licytację.

Powiadamianie o wystawieniu określonych przedmiotów:
Wpisujemy słowa kluczowe w oknie wyszukiwarki. Pamiętaj, żeby maksymalnie doprecyzować swoje zapytanie. Po prawej stronie nad wynikami dostępna jest opcja "Add to Favorite Searches" / "In Meine Suche aufnehmen". Na następnym ekranie trzeba zdecydować przez jaki okres mamy otrzymywać powiadomienia (od 7 dni do 12 miesięcy).
Opcja dostępna jest także na głównej stronie naszego konta ("My eBay" / "Mein eBay") w panelu po lewej stronie - "All Favorites: Searches" / "Favoriten: Meine Suche" i dalej "Add a search" / "Suchanfrage hinzufügen".

Powiadamianie o przedmiotach wystawionych przez wskazanego sprzedawcę:
Opcja "Add to Favorite Sellers" / "Zu meinen bevorzugten Verkäufern hinzufügen" znajduje się na każdej stronie z opisem aukcji - po prawej stronie ekranu pod ID sprzedawcy i liczbą komentarzy. Dostępna jest także na głównej stronie naszego konta ("My eBay" / "Mein eBay") w panelu po lewej stronie - "All Favorites: Sellers" / "Favoriten: Kategorien" i dalej "Add a Seller or Store" / "Fügen Sie einen Verkäufer oder Shop".

Powiadamianie o przedmiotach pojawiających się we wskazanej kategorii:
Opcja dostępna na głównej stronie naszego konta ("My eBay" / "Mein eBay") w panelu po lewej stronie - "All Favorites: Categories" / "Favoriten: Verkäufer" i dalej "Add a favorite category" / "Fügen Sie eine bevorzugte Kategorie".

Edycja ustawień jest możliwa po kliknięciu na "All Favorites" / "Favoriten" w panelu na głównej stronie "My eBay" / "Mein eBay".
Więcej informacji w pomocy eBay.com i eBay.de.
Do góry          
7. Przeszukiwanie zakończonych aukcji
Bardzo pomocna jest możliwość przeszukiwania zakończonych aukcji (eBay.com, eBay.co.uk: "Advanced Search" -> "Completed listings only", eBay.de: "Erweiterte Suche" -> "Nur beendete Angebote"). Baza sięga 30 dni wstecz.
Wyniki powiedzą nam jak często dany przedmiot pojawia się na eBay i jakie osiąga ceny. Dzięki temu można dobrać odpowiednią strategię licytowania.

8. Wyszukiwanie negatywnych i neutralnych komentarzy
Lektura negatywnych i neutralnych komentarzy sprzedawcy jest bardzo dobrym źródłem informacji. Niestety, w przeciwieństwie do Allegro.pl, na eBay nie można wydzielić takich komentarzy. Pozostaje przeszukiwanie nieposortowanych opinii, co przy dużej ich liczbie może zająć trochę czasu.
Na szczeście jest narzędzie, które może pomóc. Na stronie Toolhaus.org znajduje się wyszukiwarka negatywnych i neutralnych komentarzy. Wystarczy wpisać ID użytkownika eBay i voila :).

9. Szukanie użytkownika po adresie mailowym
Wystarczy kliknąć na link.
Do góry          
KUPOWANIE / SPRZEDAWANIE NA EBAY'U:
10. Kontakt ze sprzedającym / kupującym
Od czasu do czasu zdarza się, że maile wysyłane do sprzedawcy / kupującego nigdy nie dochodzą do adresata. Winę ponoszą agresywne filtry antyspamowe, które usuwają maile przychodzące z określonych domen lub krajów (również z Polski). Bezpieczniej kontaktować się używając "Ask seller a question" lub "Contact Member" w "Member Profile" (eBay.com, eBay.co.uk)
Na eBay.de odpowiednio: "Frage an den Verkäufer" lub "Mit Mitglied Kontakt aufnehmen" w "Bewertungsprofil "

11. Dane kontaktowe sprzedającego / kupującego
Chcąc poznać dane adresowe (nie wszystkie) i telefon kupującego lub sprzedającego skorzystaj z opcji Find Contact Information / Kontaktinformationen suchen. Należy wpisać ID użytkownika i nr aukcji, w której uczestniczy. Dane zostaną przesłane na naszą skrzynkę pocztową. W tym samym momencie użytkownik, którym się interesujemy, otrzyma nasze dane adresowe i telefon.

12. Przydatne linki
- Materiały informacyjne dla nowych użytkowników eBay znajdują się w "Help" na eBay.com i pod linkiem "Hilfe" na eBay.de. Polecam także różnego rodzaju prezentacje multimedialne na eBay.com, eBay.co.uk
- Spis głównych kategorii wraz z liczbą wystawionych aukcji na eBay.com, eBay.co.uk, eBay.de
- Przelicznik walut (jest również polska złotówka - "PLZ Poland Zloty")
- Security Center / Sicherheitsportal - zgłaszanie problemów ze sprzedawcami / kupującymi, maili i stron podszywających się pod eBay
- Nie znalazłeś rzeczy, którą chciałbyś nabyć ? Na eBay'u to prawie niemożliwe, a jednak.... Skorzystaj z Post to Want It Now. Dodaj opis szukanego towaru, wybierz kategorię i czekaj na odzew sprzedawców. Więcej informacji w Helpie.

Do góry          
PROBLEM, KTÓREGO NIE MOŻESZ ROZWIĄZAĆ:
13. Live chat - porozmawiaj z pracownikiem eBay'a
W razie problemów lub wątpliwości polecam system pomocy eBay. Wybierając interesujący nas dział Helpu lub korzystając z wyszukiwarki można dotrzeć do rozwiązania. Jeżeli uzyskane informacje nie są wystarczające zachęcam do kontaktowania się bezpośrednio z pracownikami eBay. Taką możliwość daje m.in. Live Chat (dostępny tylko w języku angielskim).

14. Forum i grupa dyskusyjna
Jeżeli masz problem i nikt nie potrafi Tobie pomóc albo chcesz wymienić doświadczenia z innymi użytkownikami eBay'a, zapraszam na forum e-PŁATNOŚCI (nie trzeba się rejestrować). Zapraszam również na grupę dyskusyjną alt.pl.ebay. Można ją znaleźć na różnych serwerach newsowych np. news://news.tpi.pl. Archiwum grupy znajduje się na serwerze news://news-archive.icm.edu.pl.
Do góry          

Autor e-Płatności nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o informacje zamieszczone w serwisie.
Wszelkie symbole i znaki towarowe należą do ich prawnych właścicieli. Zostały zamieszczone w serwisie wyłącznie w celach informacyjnych.