e-PŁATNOŚCI    
Strona główna Dodaj do Ulubionych Napisz do autora
 
   
Polecane serwisy Forum Archiwum  
 
 
Sklepy internetowe Aukcje internetowe FAQ, czyli odpowiedzi na bardzo ważne pytania eBay Bezpieczeństwo Wirtualne płatności Karty wirtualne
 
   
Bezpieczeństwo  
 
Bezpieczeństwo transakcji internetowychBezpieczeństwo transakcji internetowych
Wstęp    Phishing na eBay    Ciekawa propozycja od sprzedawcy    Western Union Money Transfer i oszuści    Zweryfikowany agent eBay'a
Polecany escrow.com ?    Uwaga na BidPay    Inne scenariusze oszustw                Bezpieczeństwo transakcji internetowych
Bezpieczeństwo transakcji internetowych
10 PRZYKAZAŃ BEZPIECZNYCH ZAKUPÓW

1. Dbaj o bezpieczeństwo komputera, z którego korzystasz. Regularnie skanuj dyski programami antywirusowymi i antyspyware. Zainstaluj zaporę ogniową (firewall). Pamiętaj o częstych aktualizacjach baz z definicjami zagrożeń (wirusów, trojanów, spyware'u).

2. Przed podaniem poufnych danych, mam na myśli przede wszystkim dane karty płatniczej, upewnij się, że strona internetowa wykorzystuje protokół bezpiecznej transmisji danych (SSL). Można to rozpoznać po ikonie zamkniętej kłódeczki widocznej na dolnej belce przeglądarki lub po przedrostku poprzedzającym adres internetowy: "https://" zamiast "http://". Po kliknięciu na kłódkę otrzymasz informacje na temat certyfikatu bezpieczeństwa danej witryny. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pojawi się komunikat z informacją o wygaśnięciu certyfikatu, ewentualni braku możliwości jego weryfikacji, zrezygnuj z połączenia.

3. Żaden bank internetowy, eBay, PayPal ani inny serwis nie proszą mailowo o zweryfikowanie lub podanie poufnych danych (login, hasło, numery kart kredytowych, wszelkie numery identyfikacyjne jak numer PESEL czy numer dowodu osobistego). Nigdy nie klikaj linków umieszczonych w takich wiadomościach - mogą prowadzić do zakażonych lub podrobionych stron.

4. Przed dokonaniem zakupu na aukcji bardzo dokładnie zbadaj wiarygodność sprzedawcy. Sprawdź od kiedy jest zarejestrowany w serwisie, przejrzyj opinie na jego temat (feedback). Zwróć uwagę, w jakim okresie wystawiano komentarze. Wysyp dużej ilości pozytywnych opinii w krótkim okresie czasu może nie być dobrym znakiem. Sprawdź czym sprzedawca handluje w tej chwili, a co sprzedawał w przeszłości. Jeżeli kiedyś zajmował się drobnicą, a nagle przestawił się na drogi sprzęt..... wstrzymaj się z zakupem. Sprzedawca może nie mieć dobrych intencji. Poobserwuj go przez jakiś czas.

5. Rób zakupy w znanych i renomowanych sklepach internetowych. W przypadku mniejszych serwisów zbadaj ich wiarygodność. Najlepiej wpisać nazwę sklepu do wyszukiwarki google.pl i poszukać opinii innych użytkowników sklepu. Należy szukać na stronach www oraz na grupach dyskusyjnych. Brak informacji o serwisie może sugerować, że istnieje od niedawna (można sprawdzić kiedy i przez kogo zarejestrowano domenę). Unikajmy takich sklepów jak ognia.

6. Bardzo niska cena towaru niekoniecznie oznacza dobrą okazję. Jeżeli w tradycyjnym sklepie towar kosztuje 1.000 złotych to cena pięcio- dziesięciokrotnie niższa powinna być dla nas ostrzeżeniem. Ma za zadanie uśpić naszą czujność, co stanowi podstawę udanej próby oszustwa.

7. Zrezygnuj z transakcji jeżeli sprzedawca nalega na użycie Western Union Money Transfer / MoneyGram lub jest to jedyna opcja płatności jaką akceptuje. To ulubione sposoby przyjmowanie płatności przez oszustów. Wysyłający pieniądze nie ma właściwie żadnej kontroli nad tym, przez kto i w jakim miejscu na świecie zostaną odebrane pieniądze.
Nie daj sobie wmówić, że błędne dane odbiorcy (zmienione celowo "dla Twojego bezpieczeństwa") w żaden sposób nie blokują wypłaty pieniędzy. Więcej...


8. Nie dokonuj transakcji poza aukcją. Jeśli to ty jesteś sprzedawcą - nie daj się skusić większą sumą pieniędzy oferowaną za twój przedmiot, ale poza aukcją. Jeśli jesteś kupującym nie daj się skusić ani niższą ceną ani większą liczbą towaru, którą możesz kupić poza aukcją. Taka propozycja może wypłynąć nawet od kontrahenta posiadającego setki pozytywnych komentarzy. Na 99% nie ma on jednak czystych intencji. Jeśli dokonasz transakcji poza aukcją jesteś zdany wyłącznie na siebie. Nie pomoże ci serwis aukcyjny, ubezpieczyciel. Zostaniesz z kilkoma nic nie wartymi mailami i co bardzo istotne nie będziesz miał możliwości wystawienia komentarza, aby ostrzec innych użytkowników.

9. Jeżeli kupujesz towar dużej wartości skorzystaj z serwisu escrow, ale wyłącznie polecanego przez eBay. Prawda jest taka, że ponad 95% serwisów escrow w internecie to "podróbki". Niby zabezpieczają transakcje, a tak naprawdę powstały w celu wyłudzenie pieniędzy. Smutne, ale prawdziwe.

10. Jeżeli otrzymałeś intratną propozycję od kogoś mieszkającego w Afryce lub towar ma iść do osoby mieszkającej w Afryce, na 99,9% masz do czynienia z oszustwem. Jeżeli otrzymałeś intratną propozycję od kogoś mieszkającego w Nigerii, to na pewno jest oszustwo !

Do góry          
Nie daj się oszukać !Nie daj się oszukać !
Wstęp    Phishing na eBay    Ciekawa propozycja od sprzedawcy    Western Union Money Transfer i oszuści    Zweryfikowany agent eBay'a
Polecany escrow.com ?    Uwaga na BidPay    Inne scenariusze oszustw                Bezpieczeństwo transakcji internetowych
Nie daj się oszukać !


Autor e-Płatności nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o informacje zamieszczone w serwisie.
Wszelkie symbole i znaki towarowe należą do ich prawnych właścicieli. Zostały zamieszczone w serwisie wyłącznie w celach informacyjnych.