e-PŁATNOŚCI    
Strona główna Dodaj do Ulubionych Napisz do autora
 
   
Polecane serwisy Forum Archiwum  
 
 
Sklepy internetowe Aukcje internetowe FAQ, czyli odpowiedzi na bardzo ważne pytania eBay Bezpieczeństwo Wirtualne płatności Karty wirtualne
 
   
Archiwum - mBank vs Inteligo  
 

Prezentowane informacje: stan na dzień 15.01.2003

Podstawowe dane Konta Usługi i opłaty Karty Zakupy w sieci Bezpieczeństwo Podsumowanie
  mBank Inteligo
Zalety  + Bezpłatne przelewy wewnętrzne (w ramach mBanku) i zewnętrzne, bezpłatne zlecenia stałe i inne (dotyczy zleceń składanych przez WWW).
 + Bezpłatny dostęp do środków poprzez bankomaty sieci Euronet.
 + Bogatsza oferta w stosunku do Inteligo (kredyt i pożyczka hipoteczna, karty kredytowe, fundusze inwestycyjne, itd.).
 + Dużo lepsze łącze do internetu w stosunku do Inteligo.
 + Prezentacja daty i godziny ostatniego udanego i nieudanego logowania na konto (internet).
 + Różne możliwości kontaktu z bankiem i jego pracownikami (forum, sondy, itd.).
 + Dostęp do informacji, które w innych bankach są często objęte tajemnicą (wielkość wkładów, liczba klientów, ilość wydanych kart, itd.).
 + Bezpłatny dostęp do środków poprzez bankomaty PKO BP.
 + Szybka procedura otwierania konta. Przesyłka startowa zawierająca przewodnik po koncie Inteligo, regulamin, kartę VE, jedną listę haseł jednorazowych oraz płytkę CD z prezentacją banku oraz potrzebnym oprogramowaniem. Wszystko w ładnym segregatorze przysłane pocztą kurierską.
 + VISĄ Electron Inteligo można płacić w większości sklepów internetowych. Takich możliwości nie ma większość klasycznych Electronów. Karta Inteligo to ewenement na polskim rynku kart płatniczych. Jest dostępna praktycznie dla każdego.
 + Możliwość dowolnego ustalenia i zmieniania PIN'u karty VE.
 + Stosunkowo niska, płaska opłata za dostęp do większych kwot poprzez bankomaty inne niż własne.
 + Możliwość otwierania kolejnych rachunków bez żadnych formalności. Do każdego rachunku wydawana jest karta VE (można z niej zrezygnować).
 + Bezpłatne połączenie z Obsługą Telefoniczną Konta / Infolinią (0 800), w mBanku płaci się wg stawki za połączenie lokalne (0 801).
 + Lepsza funkcjonalność i intuicyjność serwisu.
 + Lista haseł jednorazowych w postaci zdrapki wielkości karty płatniczej. Poszczególne hasła są pokryte specjalną warstwą zabezpieczającą.
 + Możliwość odbierania przelewów z zagranicy (SWIFT).
Neutralne  +/- Nie posiada QuickMoney (jak Inteligo), co nie zmienia faktu, że pieniądze przekazywane się bardzo szybko pomiędzy różnymi rachunkami w mBanku.
 +/- Stworzenie oddzielnej usługi pt. "QuickMoney", która jest zwykłym przelewem wewnętrznym. Ci spece od marketingu..... :-)
 +/- "Bajer" w postaci EmailMoney. To zwykła zachęta do otwarcia rachunku w Inteligo. Może się przydać pod warunkiem, że obie osoby mają konta w Inteligo. W przyszłości można wykorzystać jako system do wirtualnych płatności np. na aukcjach internetowych (podobnie jak PayPal) :-)
Wady  - Czasochłonna procedura otwierania konta.
 - Lista haseł jednorazowych w postaci kartki z wydrukowanymi numerami. Niepraktyczna, możliwość podejrzenia kolejnych haseł, itd.
 - Brak możliwości zmiany PIN karty.
 - eKarta nie jest akceptowana we wszystkich sklepach internetowych.
 - Niepraktyczna, a przede wszystkim droga VISA Gold.
 - Płatne przelewy zewnętrzne i zlecenia stałe.
 - Miesięczna opłata za każdą kartę VE Inteligo.
 - Opłata za prowadzenie konta przy średnim miesięcznym saldzie poniżej 100 PLN.
 - Brak lokat terminowych.
 - Czasami występują problemy z dostępem do konta poprzez WWW, wolnym logowaniem się i "gubieniem" sesji.
 - Hasło dostępu do rachunku poprzez internet może mieć tylko 8 znaków (w mBanku do 20).
Czas na podsumowanie... Przejrzałeś(aś) mój serwis i wciąż nie wiesz, na który bank* się zdecydować. Przede wszystkim musisz się zastanowić do czego ma służyć wirtualne konto. Jeżeli zależy Ci na bezpłatnych usługach (przelewy, zlecenia stałe, itd.) wybór jest oczywisty: mBank ! Jeżeli zależy Ci na bezpłatnym dostępie do pieniędzy w bankomatach wybierz Inteligo, które udostępnia ponad 1600 bankomatów (mBank tylko 440 bankomatów sieci Euronet).

Jeżeli chcesz korzystać z bogatej oferty zagranicznych sklepów internetowych, przejrzyj spis sklepów, które akceptują kartę VE Inteligo i eKartę mBanku. Zastanów się co będziesz kupował(a) i gdzie oraz czy korzyści z wybranej karty przewyższą koszty jej uzyskania. Musisz się zastanowić czego potrzebujesz najbardziej.

Jeżeli wciąż nie możesz się zdecydować....załóż konta w obu bankach*. To nic nie kosztuje. Przetestuj oba konta, sprawdź jak wszystko wygląda w praktyce i dokonaj wyboru. Możesz zostawić oba konta, zamknąć jedno z nich lub oba. Możesz również skorzystać z oferty innego banku oferującego e-usługi np. Lukas'a, LG Petro, Fortis'a, VW i wielu innych. W ostateczności możesz wybrać bank "marmurowy". Konkurencja... teraz klient decyduje.

* - dla ścisłości: Inteligo nie jest bankiem, ale zwykłym przedsiębiorstwem. Inteligo Financial Services S.A. jest ogniwem pośredniczącym między klientem, a bankiem PKO BP, który prowadzi konta klientów Inteligo. Podobnie jak mBank (BRE Bank S.A.), PKO BP działa w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Wkłady zgromadzony na rachunkach w obu bankach są objęte systemem gwarantowania środków pieniężnych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Podstawowe dane Konta Usługi i opłaty Karty Zakupy w sieci Bezpieczeństwo Podsumowanie

Do góry          

Autor e-Płatności nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o informacje zamieszczone w serwisie.
Wszelkie symbole i znaki towarowe należą do ich prawnych właścicieli. Zostały zamieszczone w serwisie wyłącznie w celach informacyjnych.